A hegek kialakulásának számos oka lehet, többek közt keletkezhetnek műtétek után vagy korábbi betegségek szövődményeiből is, de akár akne nyomai is lehetnek. Azonban az esztétikailag csúnyán gyógyuló, vagy akár funkcionális zavarokat okozó hegek a legtöbb esetben kezelhetőek, korrigálhatóak. A hegkezelésre napjainkban többféle eljárás is alkalmazható, ezek közül az egyik módszer a lézeres hegkezelés, melynek köszönhetően lehetőség van a hegek eltávolítására, elhalványítására.
A hegek típusai:
- Atrófiás hegek
Az atrófiás hegek kicsi, kerek behúzódások, melyek mélyebben helyezkednek el a környező bőrfelszínhez képest. Általában akkor keletkeznek, amikor valamiért megakad a gyógyulási folyamat, az új kötőszöveti rostok képződése pedig egyenetlen, például akne vagy bárányhimlő után. - Hipertrófiás hegek
Fiataloknál, égési sérüléseket elszenvedetteknél, valamint sötétebb bőrszínűeknél gyakrabban fordulnak elő, rendszerint vörösek, vastagok és kiemelkednek a bőr felszínéből. Általában viszketnek vagy fájnak, de csak a seb határáig terjednek. Évekig vagy akár örökre is megmaradhatnak. - Keloidos hegek
A hipertrófiás hegekhez soroljuk őket, bármilyen életkorban előfordulhatnak, de gyakoribb a fiatal vagy a sötétbőrű emberek esetében. Színük gyakran vörös vagy a környező bőr színétől sötétebb. Lényegében megegyezik a hipertrófiás hegekkel, a különbség annyi, hogy a seb eredeti határán is túlmegy.
Hogyan működik a lézeres hegkezelés?
A kezelésre többféle lézer is alkalmazható, akár kombinálva is, azonban a hatásuk jóformán megegyezik. A lézeres hegkezelés a test felületén bárhol, illetve bármilyen bőrtípuson alkalmazható, teljesen higiénikus és eredményes módszer. A hegek lézeres eltávolítása egy kíméletes eljárás, melynek során a lézerfény javítja a bőr szerkezetét. A lézer nem károsítja a környező szöveteket, csak ott hat, ahol kell, rendkívül nagy precizitással működik. A lézeres kezelés után megindul egy természetes gyógyulási folyamat, a kollagén és az elasztin termelődése által a heg helyén egészséges szövetek keletkeznek.
Milyen eredményeket érhetünk el a lézeres hegkezeléssel?
A lézerekkel történő kezelés hatására csökken, vagy esetleg teljesen megszűnik a hegek vöröses árnyalata, emellett a szintbeli egyenetlenségek is mérséklődnek. A kiemelkedő hegek laposabbá válnak, a mély hegek pedig feltöltődnek a bőr kollagénjének megújulása, valamint a vízmegkötő képességének javulása következtében. Némelyik lézeres kezelés több alkalmas kezeléssorozatból áll, ám napjainkban már létezik olyan kezelés is, melyet nem kell megismételni, nem múlik el a hatása, a sima bőrfelszín végleges marad a kezelés után.
Mikor érdemes elkezdeni a kezelést?
Az összes hegkezelésnél általános szabály, hogy minél hamarabb kezdjük el, annál gyorsabb és jobb eredményt kaphatunk, sőt, sok esetben akár teljesen el is tüntethető a heg. A legjobb akkor elkezdeni a kezelést, amikor a heg még vöröses árnyalatú, hiszen amennyiben a heg már kifehéredett, tökéletes eredményt nem lehet elérni. Azonban még ekkor is sokat javíthatunk a kezeléssel a heg állapotán, hiszen csökkenteni lehet a pigmentációs elszíneződéseket, valamint a heg kiemelkedését a bőr felszínéről.
Nemrég még megoldhatatlannak tűnő probléma volt a balesetek, műtétek, valamint aknés gyulladások által keletkezett hegek esztétikai megjelenésének javítása. Napjainkban már olyan hegkezelési technikák léteznek, melyekkel jelentősen javíthatunk a hegek állapotán, valamint sok esetben akár teljes mértékben el is tüntethetjük őket.