A sportmasszázs technikája a svédmasszázshoz nagyon hasonló, azonban ez a fajta masszázs jóval erőteljesebb, intenzívebb, a mélyizomzatra bír jótékony hatással. A sportmasszázs nyugati hagyományokon alapuló masszázstechnika, melyet nők és férfiak számára egyaránt ajánlani szoktak, amennyiben fizikai kondíciójukat szeretnék erősíteni. A sportmasszázs számos előnnyel rendelkezik, ezért napjainkban már nem csak a sportolók, hanem azok is előszeretettel veszik igénybe, akik csak ritkán, vagy egyáltalán nem szoktak sportolni.
A sportmasszázs előnyei
- javítja a szervezet egészségi állapotát
- csökkenti az izomgörcsöket, valamint a letapadt, merev izmokat fellazítja, így azokat jobban lehet terhelni, kevésbé lesznek sérülékenyek
- a sportmasszázsnak nyugtató, relaxáló hatása van a szervezetre
- a merev, feszült izmok okozta fájdalmakat hatékonyan csökkenti
- a feszes izmokból segít kiüríteni a felhalmozódó méreganyagokat, salakanyagokat (például a tejsavat)
- sérülés esetén gyorsítja a gyógyulást
- mozgásszegény életmódot folytatóknál is jótékony hatással bír, hiszen a letapadt izmokat fellazítja
- sportolók esetében javítja a teljesítményt, illetve meghosszabbíthatja a sportkarriert
Fizikai hatások
- A sportmasszázs jótékony hatással van a vérkeringésre, hiszen a masszázs simító mozdulatai által, a vérerek és a nyirokerek keringése élénkül. A nyomó mozdulatok által vákuum keletkezik, mely a merev vagy sérült izomszövetek kezelésénél fontos, hiszen a merev izmok megfosztják a szöveteket a tápanyagoktól, valamint attól az energiától, amely a gyógyuláshoz szükséges.
- A sportmasszázs emellett a szövetek áteresztő képességét is növeli. A mélyizomzat masszázs segíti a folyadék és tápanyagok átjutását, így a méreganyagok könnyebben tudnak távozni, ezáltal az izom oxigén- és tápanyagfelvétele nő.
- Sportmasszázs segítségével az izomzat minden feszültségtől megszabadulhat, hiszen a masszázs által azok a szövetek is könnyedén nyújthatók, amelyeket hagyományos módszerekkel nem lehet. Hossz- és keresztirányba egyaránt lehet nyújtani ezeket az izomrostokat, illetve az izmot borító kötőszöveti hártya is nyújtható.
- A kemény edzés az izomzatot keménnyé és rugalmatlanná teheti, a sportmasszázs azonban segít a szövetek nyújtásával ezt a folyamatot megfordítani, javítja a szövetek rugalmasságát.
- A sportmasszázs a hegszövetek lebontásában is segítséget nyújt. A hegszövetek hatással vannak az izomzatra, ínakra, valamint a szalagokra, s mindez sérüléshez, fájdalomhoz vezethet.
- A sportmasszázs a testmozgáshoz hasonlóan megnyitja a mikrokeringést is, hiszen növeli a véráramlást, melynek következtében a tápanyagos gyorsabban az izomba és a szövetekbe jutnak.
Élettani hatások
A sportmasszázs fájdalomcsillapító hatású. Az izmok feszültsége, illetve a felhalmozódott méreganyagok miatt gyakran fájdalom lép fel, azonban a sportmasszázs által endorfin szabadul fel, mely csökkenti a fájdalmat.
A sportmasszázs relaxáló hatással is bír. A masszázs során keletkező hő, valamint a nyújtás és a megnövelt vérkeringés hatására elernyednek az izmok.
Pszichológiai hatások
A sportmasszázs szorongás csökkentő és élénkítő hatású is egyben. A masszázs relaxáló hatására a szervezet szorongás szintje is csökken, azonban ha a masszázst gyorsabb és erősebb mozdulatokkal végzi a masszőr, akkor frissítő, élénkítő hatása van.
A sportmasszázs sportolás előtt és után egyaránt végezhető. Sportolás előtt a masszázs fellazítja a merev, letapadt izmokat, így azok rugalmasak lesznek, jobban lehet terhelni őket sportolás közben. Testmozgásunk is ruganyosabbá válik, az izmok teljesítménye nő, valamint a masszázs segítségével elkerülhetőek a különböző sérülések is, mint például az izomhúzódás vagy az izomszakadás.
A sportolás utáni masszázs célja a megterhelt, megfeszített izmok regenerációja. A sportmasszázs hatására az izmok szövetéből gyorsabban kiürül a méreganyag.
Mikor nem ajánlott?
Ugyan a masszázs egy ártatlan dolognak tűnik, vannak bizonyos esetek, amikor többet árthat, mint használ. A sportmasszázs egy igen erőteljes masszázs, ezért a szervezetre erős behatást jelent, így az alábbi esetekben nem ajánlott:
- terhesség vagy menstruáció alatt
- nyílt sebek, vágás vagy horzsolás esetén
- izomrepedés vagy zúzódás esetén
- lázas állapotban
- vérzékenység esetén
- égés, csonttörés esetén
- bőrgyógyászati betegségek esetén
- ízületi megbetegedések idején
- rákos megbetegedés esetén
- visszér problémák vagy mélyvénás trombózis esetén
Ezekben az esetekben a sportmasszázs alkalmazása egyáltalán nem ajánlott, inkább egy enyhébb, gyengédebb gyógymasszázs vagy fájdalomcsillapító masszázs lehet a megfelelő masszázsforma.
A sportmasszázs tehát mind sportolók, mind pedig azok számára is jótékony hatással bír, akik nem sportolnak rendszeresen, vagy akár teljesen mozgásszegény életmódot folytatnak. A sportmasszázs kedvező hatásai fokozhatóak akár izomlazító és izomnyugtató krémekkel, olajokkal is, melyek segítik az izmok bemelegedését, oxigén ellátását.